Oct

Personal

Scris de Administrator Ultima actualizare (04 Februarie 2013)
PDFImprimaE-mail

Preot paroh Nicolaescu Gheorghe, paroh la parohia Bărbăteşti, judeţul Vâlcea.

M-am născut la 04.12.1968, în comuna Bălceşti (Vâlcea), din părinţii Ilie şi Elena, creştini ortodocşi.

Între anii 1975-1979 am urmat cursurile primare în satul natal Părăuşani, com Livezi, judeţul Vâlcea. Am continuat cursurile claselor V-VIII la Şcoala generală din com. Grădiştea, jud. Vâlcea, iar clasele IX-X tot în această localitate.

În toamna anului 1985 am susţinut examenul de admitere la Seminarul Teologic "Sf. Grigore Teologul" din Craiova, fiind admis cu bursă, în anul 1990 am absolvit cursurile acestui seminar.

În toamna aceluiaşi an am susţinut şi promovat examenul de admitere la Facultatea de Teologie din cadrul Universităţii Bucureşti, secţia Pastorală.

În 20-21 octombrie  1990 m-am căsătorit civil şi religios cu Moisa Maria, fiica părinţilor Nicolaie şi Adriana, buni creştini ortodocşi ai parohiei Anina, jud. Caraş-Severin.

La data de 02.02.1991 am fost hirotonit întru preot pe seama parohiei Crăciunei, com. Radomireşti, jud. Olt.

La 12.07.1991 căsătoria ne-a fost binecuvântată cu o fiică, Ana-Maria, îm prezent studentă în anul III la Finanţe-Bănci, din cadrul ASE Bucureşti.

În vara anului 1992 am reuşit restaurarea picturii bisericii parohiale, iar la 08.11.1992 am resfinţit-o în prezenţa P.S. Episcop Vicar Irineu Slătineanul, în prezent Î.P.S. Mitropolit al Olteniei, primind gradul de sachelar.

În anul 1994 am susţinut examenul de licenţă în teologie pastorală cu lucrarea "Tâlcuirea Sfintei Liturghii în scrierile româneşti" la catedra "Liturgica" sub îndrumarea P.C. Pr. Prof. Dr. Nicolae Necula.

În anii 1995-1996 am urmat cursurile pastoral-misionare în cadrul Universităţii din Craiova, primind gradul I în preoţie.

Până la 01.08.1997 mi-am desfăşurat activitatea pastorală timp de 6 ani si 5 luni la parohia Crăciunei, jud. Olt de unde am fost transferat la cerere la parohia Bărbăteşti, jud. Vâlcea, unde slujesc lui Dumnezeu şi oamenilor de peste 15 ani.

Între anii 1998-2001 am fost preşedinte al punctului de lucru al Băncii Internaţionale a Religiilor.

În 01.07.2001, cu ocazia unei slujvbe arhiereşti la parohie am primit de la P.S. Gherasim Cristea, Episcop al Râmnicului (în prezent Arhiepiscop al Râmnicului), distincţia onorifică de iconom stravofor pentru activitatea pastoral misionară rodnică.

Am predat ore de religie la Şcolile generale cu clasele I-VIII din Crăciunei şi Bărbăteşti când am fost solicitat.

Am organizat împreună cu enoriaşii mei şi Primăria Bărbăteşti peste 15 ediţii ale Festivalului de Folclor "Brâul de Aur" la hramul Bisericii parohiale "Naşterea Maicii Domnului" (8 septembrie).

Din 01.02.2012 sunt preot responsabil al Cercului Preoţesc nr. 1 (Otăsău), unde sunt arondaţi  18 preoţi din comunele Bărbăteşti, Pietrari, Păuşeşti-Otăsău, Măldăreşti şi Stoeneşti.

În 29.02.2012 în cadrul "Anului Omagial al Sfântului Maslu şi îngrijirii bolnavilor" am susţinut tema "Motivaţia iniţierii cercurilor preoţeşti, teme ce pot fi discutate, scop şi obiective" la parohia Bărbăteşti şi prin rotaţie, lunar la celelalte parohii.

În 31.05.2012 am susţinut la Conferinţa pastoral-misionară de primăvără la Protoeria Horezu tema: "Sfântul Maslu - prezentare biblico-patristică şi istorică".

De la începutul anului 2012 am făcut demersurile legale si am primit avizele necesare, iar la 01.10.2012 am început lucrările de "Renovare şi consolidare a bisericii filiale Cuvioasa Parascheva" Măleni cu fonduri de la Secretariatul de Stat pentru Culte Bucureşti şi nădăjduiesc în Dumnezeu şi oameni ca în anul 2013 să resfinţim această biserică cu ocazia centenarului.

În 05.11.2012 am avut bucuria să primesc în vizita pastoral-misionară pe P.S. Emilian Lovişteanul, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului atât la biserica parohială, cât si la filiala Măleni.

Închei cu versurile poetului Ion Minulescu:

"Nu sunt ce par a fi

Nu sunt

Nimic din ce-aş fi vrut să fiu!..

Dar fiindcă m-am născut fără să ştiu

Sau prea curând

Sau prea târziu...

M-am resmenat ca orice bun creştin

Şi n-am rămas decât... cel care sunt!"

25 noiembrie 2012

Cantaret Bognar Gyorgy Vasile

S-a născut la 20 august 1975 în comuna Bărbătesti, sat Bodesti, jud. Vâlcea, fiu al lui Gyorgy şi Teodora. A absolvit Şcoala generală cu clasele I-X Bodeşti şi Şcoala de cântareţ bisericesc la Seminarul Teologic Craiova. Între anii 1994 - august 2006 a fost cântareţ bisericesc la Parohia Bodeşti.

În anul 2006 s-a transferat la Parohia Bărbăteşti.

Este căsătorit cu Dicu Nicoleta şi  are un copil, Vasile Constantin.